Belka
Sobota, 27 Kwietnia 2024   imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Tak świętowano 100-lecie Odzyskania Niepodległości w Lubartowie

Data publikacji: 2018-11-13, Data modyfikacji: 2018-11-15
A A AWydrukDrukuj  
 
Lubartowianie świętowali w niedzielę 11 listopada 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w Bazylice św. Anny. Ważnym momentem było odsłonięcie na budynku Lubartowskiego Ośrodka Kultury pamiątkowej tablicy poświęconej pamięci lubartowian poległych w czasie I wojny św. i wojny polsko – bolszewickiej.   Msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem księdza Andrzeja Juźko została odprawiona w Bazylice św. Anny. Tuż przed nią pieśni patriotyczne wykonał Chór Ziemi Lubartowskiej. Po Mszy w asyście Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej władze miasta, gminy i powiatu, poczty sztandarowe placówek oświatowych, kombatantów, służb mundurowych, żołnierzy AK, przedstawicieli „Solidarności”, jak również mieszkańcy Lubartowa przemaszerowali na plac przed Lubartowskim Ośrodkiem Kultury. Tam odśpiewano hymn narodowy i odsłonięto tablicę z napisem: „Pamięci mieszkańców Lubartowa walczących o niepodległość Ojczyzny w latach zaborów, I wojny światowej oraz wojny polsko – bolszewickiej, budujących suwerenną Rzeczpospolitą. W setną rocznicę odzyskania niepodległości, społeczeństwo miasta Lubartowa”. Pod tablicą delegacje władz samorządowych, instytucji i stowarzyszeń złożyły wieńce, a harcerze zapalili symboliczne znicze. Dalsze uroczystości miały miejsce w LOK. Do Księgi „Pamięć i Zobowiązanie” wpisano kolejną zasłużoną osobę dla Lubartowa – Hipolita Czaplickiego. Jego sylwetkę przybliżyła historyk Ewa Sędzimierz, członek Kapituły Księgi „Pamięć i Zobowiązanie”. Był też Koncert Pamięci Mieszkańców Lubartowa w wykonaniu uczniów II Liceum Ogólnokształcącego. Burmistrz Janusz Bodziacki wręczył ponadto medale z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości tym, którzy nie mogli ich odebrać w maju podczas jubileuszu 475 -lecia miasta. Uroczystości zakończyły się toastem dla Niepodległej. Wśród imprez towarzyszących było rozstrzygnięcie rajdu „100 Godzin na Rowerach dla Niepodległej”, Miejska Gra Niepodległościowa przygotowana przez harcerzy, Szachowa Triada Niepodległościowa oraz Wspólne Śpiewanie Pieśni Patriotycznych. Sylwia Cichoń

Pełna treść wiadomości na: lubartowiak.com.pl/?p=89908
lubartowiak.com.pl, Źródło artykułu: lubartowiak.com.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    lubartowski

    Powiat lubartowski – powiat, którego siedzibą jest miasto Lubartów, znajdujące się w województwie lubelskim. Należą do niego gminy Lubartów, Kock, Ostrów Lubelski, Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrówek, Serniki, Uścimów oraz miasta Lubartów, Kock, Ostrów Lubelski.

    Obszar ten należy do trzech krain geograficznych - Mazowsza, Wyżyny Lubelskiej i Polesia Lubelskiego. Największą rzeką powiatu jest Wieprz.

    Do zabytków należy wiele pałaców i dworów, jak np. Zespół pałacowo – parkowy w Kocku mieszczący się w urokliwym miejscu , które zachwyca odwiedzających. Dodatkowo warto zobaczyć także Pałac Sanguszków i Dwór w Samoklęskach. Turystów kuszą również jeziora w Firleju i Ostrowie Lubelskim, gdzie można uprawiać sporty wodne i Zalew w Pałecznicy, który jest idealnym miejscem do wypoczynku.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola