Belka
Czwartek, 25 Kwietnia 2024   imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Lubartów ma swoją monografię

Data publikacji: 2018-12-12, Data modyfikacji: 2018-12-14
A A AWydrukDrukuj  
 
Prezentacja monografii miasta Lubartowa miała miejsce 11 grudnia w Lubartowskim Ośrodku Kultury. Pomysł opracowania monografii Lubartowa pt. „Lubartów w dziejach. Od czasów najdawniejszych do współczesności” powstał podczas 470 rocznicy miasta w 2013 roku. Celem wydawnictwa jest dostarczenie wiedzy o przeszłości Lubartowa i utrwalenie w pamięci społecznej aktywności ludzi, którzy odgrywali wybitną rolę w dziejach miasta i okolic. Na spotkanie przybyli przedstawiciele samorządu miasta, regionaliści, radni, przedstawiciele placówek oświatowych.- Po kilku latach intensywnej pracy chcemy dziś Państwu zaprezentować wydawnictwo poświęcone naszemu miastu. Jest to monografia historyczna miasta Lubartowa, pierwsze takie dzieło zawierające całość dziejów od czasów najdawniejszych. Książkę wydajemy w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 475-lecia powstania Lubartowa. Jestem przekonany, że będzie to dzieło znaczące dla naszego miasta, źródło wiedzy o jego historii, wydarzeniach i ludziach, którzy na przestrzeni wieków życiem i działalnością tworzyli Lubartów – mówił burmistrz Krzysztof Paśnik. Monografia ma 13 rozdziałów (zawiera mapy, ryciny i fotografie) pod redakcją naukową prof. Ryszarda Szczygła z UMCS. Redakcja techniczna – Barbara Gąsior, skład i łamanie – Stanisław Kosior, projekt okładki i opracowanie graficzne – Arkadiusz Derecki. Recenzenci – prof. Marian Surdacki i prof. Janusz Wrona. W książce zostały przedstawione przemiany przestrzeni miejskiej, strefa gospodarcza, społeczna, ustrojowa, kulturalna, polityczna życia i działalności Lubartowa. Jak poinformował prof. Ryszard Szczygieł – teraz monografii swojego miasta nie mają Kraśnik i Krasnystaw. – Na początku przygotowaliśmy konspekt, a konstruując go starałem się wykorzystać najnowsze metodologiczne osiągnięcia socjologii historycznej. Całość dziejów miasta w tym konspekcie zostały podzielone na trzy grupy: przestrzeń i jej przemiany, społeczność miejska (struktura i funkcjonowanie), funkcje ośrodka miejskiego. Było sporo pracy, poprawek, doszliśmy też do nowych rzeczy np. w Lubartowie była warzelnia soli – mówił Ryszard Szczygieł. Spotkanie poświęcone prezentacji monografii prowadziła historyk Ewa Sędzimierz. Zainteresowani mogą zakupić książkę w LOK w cenie 50 zł. Sylwia Cichoń  

Pełna treść wiadomości na: lubartowiak.com.pl/?p=90699
lubartowiak.com.pl, Źródło artykułu: lubartowiak.com.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    lubartowski

    Powiat lubartowski – powiat, którego siedzibą jest miasto Lubartów, znajdujące się w województwie lubelskim. Należą do niego gminy Lubartów, Kock, Ostrów Lubelski, Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrówek, Serniki, Uścimów oraz miasta Lubartów, Kock, Ostrów Lubelski.

    Obszar ten należy do trzech krain geograficznych - Mazowsza, Wyżyny Lubelskiej i Polesia Lubelskiego. Największą rzeką powiatu jest Wieprz.

    Do zabytków należy wiele pałaców i dworów, jak np. Zespół pałacowo – parkowy w Kocku mieszczący się w urokliwym miejscu , które zachwyca odwiedzających. Dodatkowo warto zobaczyć także Pałac Sanguszków i Dwór w Samoklęskach. Turystów kuszą również jeziora w Firleju i Ostrowie Lubelskim, gdzie można uprawiać sporty wodne i Zalew w Pałecznicy, który jest idealnym miejscem do wypoczynku.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola