Belka
Poniedziałek, 10 Grudnia 2018   imieniny: Julia, Judyta, Daniel
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Linia Kolejowa nr 30 - Łuków - Lublin przez Lubartów

 
Linia kolejowa nr 30 Łuków – Lublin Północny – linia kolejowa w województwie lubelskim. Zbudowana w latach 1894-1898 pierwotnie jako jednotorowa (drugi tor dobudowano w 1904 r.). Głównym jej zadaniem było szybkie przemieszczanie wojsk na wypadek wojny. Była nieczynna dla regularnego ruchu pasażerskiego przez 13 lat – od 2 kwietnia 2000 roku do 2 kwietnia 2013 roku – z powodu małego popytu na usługi przewozowe i złego stanu nawierzchni w części północnej linii. W tym okresie na linii kursowały rzadko pociągi towarowe oraz pociąg turystyczno-gastronomiczny w ostatnią niedzielę sierpnia. W okresie PRL kursowały tędy pociągi relacji Lublin–Siedlce, Lublin–Gdynia oraz Lublin–Białystok. Linia została zamknięta dla ruchu pasażerskiego – po 102 latach i 5 dniach funkcjonowania. Ostatni pociąg z Lublina do Parczewa odjechał 2 kwietnia 2000 roku o godzinie 19.45. Podjęto jednak plany przywrócenia na linię, w pierwszej kolejności na odcinku Lublin–Lubartów, ruchu pasażerskiego w postaci autobusów szynowych[3]. Pociągi powróciły na trasę 2 kwietnia 2013 roku – pierwszy historyczny skład wyruszył z Lubartowa do Lublina o godz. 6.36 – równo po 13 latach od zamknięcia linii. Początkowo ruch na odcinku Lublin-Lubartów odbywa się w ilości 5 par pociągów/dziennie. Wznowienie po 13 latach kursów pasażerskich z Lublina do Lubartowa było możliwe dzięki modernizacji linii kosztem 40 mln zł, z czego 32 mln zł pochodziło z unijnej dotacji. Na linii są nowe przystanki Lublin Zadębie i Lublin Ponikwoda, a przystanek Wandzin przeniesiono bliżej zabudowań. We wrześniu 2013 roku oddano do użytku dwa nowe przystanki w Lubartowie, a relacja pociągów została przedłużona przez Parczew do przystanku Parczew Kolejowa[4]. W listopadzie 2014 rozpoczął się remont odcinka Parczew-Bezwola. Planowane jest przedłużenie kursowania pociągów do stacji Bezwola i utworzenie przystanku we wsi Planta[5]. 19 września 2016 roku PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę z firmą Colas Polska na modernizację odcinka Łuków–Parczew[6][7]. 11 czerwca 2017 z uwagi na zamkniecie na czas remontu/modernizacji linii nr 7 przywrócono ruch pasażerski i towarowy na całej długości linii nr 30. Trasą ma się poruszać 57 składów na dobę wikipedia

 


alfajet777
 
Data pliku video: 2017-06-23, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  lubartowski

  Powiat lubartowski – powiat, którego siedzibą jest miasto Lubartów, znajdujące się w województwie lubelskim. Należą do niego gminy Lubartów, Kock, Ostrów Lubelski, Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrówek, Serniki, Uścimów oraz miasta Lubartów, Kock, Ostrów Lubelski.

  Obszar ten należy do trzech krain geograficznych - Mazowsza, Wyżyny Lubelskiej i Polesia Lubelskiego. Największą rzeką powiatu jest Wieprz.

  Do zabytków należy wiele pałaców i dworów, jak np. Zespół pałacowo – parkowy w Kocku mieszczący się w urokliwym miejscu , które zachwyca odwiedzających. Dodatkowo warto zobaczyć także Pałac Sanguszków i Dwór w Samoklęskach. Turystów kuszą również jeziora w Firleju i Ostrowie Lubelskim, gdzie można uprawiać sporty wodne i Zalew w Pałecznicy, który jest idealnym miejscem do wypoczynku.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola